Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Науковці виявили, що синтетична клітина здатна подолати природній відбір
Дослідники зі США та Британії зробили відкриття, що штучне життя розвивається швидше за свої природні аналоги. Щоб довести це, вчені створили урізану версію бактерії Mycoplasma mycoides, що містить лише мінімально необхідні гени.
Бактерія, створена завдяки синтетичній біології, може швидко розвиватися навіть перевершуючи інші мінімальні клітини. Бактерія Mycoplasma mycoides живе у шлунках кіз та інших тварин та харчується ними для виживання. Вона має всього 901 ген — менше, ніж в інших бактерій, які містять тисячі генів.
Використовуючи синтетичну біологію, вчені видалили ще 41% генів бактерії. Зменшена версія Mycoplasma mycoides отримала назву M. mycoides JCVI-syn3B. Бактерія встановила рекорд за найменшим геномом серед усіх організмів, вирощених у лабораторії.
Яким чином штучне життя розвивається швидше, ніж природне? Дослідники залишили M. mycoides JCVI-syn3B рости в лабораторії протягом 300 днів. Як виявилось, бактерія розвивалась на 39% швидше, ніж оригінальний M. mycoides. «Вона настільки добре адаптувалася, що відновила всі свої втрачені здібності, а коли в лабораторії її поставили віч-на-віч з іншими мінімальними клітинами, вона обійшла їх, ставши домінантним штамом», — пояснили вчені.
Навіть найпростіші форми життя, вирощені штучно, можуть швидко розвиватися та перемагати інших у перегонах природного відбору. Нагадаємо — наприкінці червня вчені створили синтетичні людські ембріони за допомогою стовбурових клітин. За словами дослідників, це скасовує необхідність яйцеклітин або ж сперматозоїдів для зачаття.
Дослідники зазначили — створені ембріони повністю імітують справжні на ранніх стадіях розвитку. Вони можуть дати вкрай важливу інформацію про те, як генетичні порушення або інші фактори зумовлюють викидні чи нездатність жінки повноцінно виносити дитину.