Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Науковці зафіксували аномальну поведінку чорної діри, що викидає у космос потужні струмені енергії
Вчені з Мічиганського університету дослідили високоенергетичний струмінь частинок, що викидається у космос надмасивною чорною дірою в центрі галактики Centaurus A. Використовуючи дані рентгенівської обсерваторії Chandra за період із 2000 по 2022 рік, дослідники виявили важливі відмінності між рентгенівськими та радіоспостереженнями струменів, що допоможе розкрити нові аспекти природи чорних дір та їхнього оточення, інформує Phys.
Команда розробила спеціальний алгоритм, який відстежував яскраві структури або вузли в струмені. Один із вузлів, розташований на середній відстані від чорної діри, показав неймовірну швидкість, що виявилася близькою до 94% швидкості світла. Це значно більше, ніж попередні заміри цього ж вузла на основі радіоспостережень, де швидкість фіксувалася на рівні 80% швидкості світла. Нові результати показують, що рентгенівські вузли рухаються інакше, ніж ті, які спостерігаються в радіодіапазоні.
Також дослідники з’ясували, що найшвидші вузли у струмені не завжди перебувають найближче до чорної діри. Відкриття ставить під сумнів традиційні уявлення про рух частинок у таких космічних структурах, адже раніше вважалося, що швидкість частинок найбільша саме біля чорної діри.
Передове наукове дослідження підкреслює важливість подальших досліджень високоенергетичних струменів у рентгенівському спектрі. Як пояснив провідний астрофізик Девід Богенсбергер, ця методологія відкриває нові можливості для вивчення космічних струменів, які спостерігаються у різних галактиках. На черзі — аналіз інших подібних струменів, які можна вивчати за допомогою нової методики.