Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Науковці зафіксували потужний космічний спалах, що у 100 мільярдів разів яскравіший за світло
Надмасивна чорна діра в галактиці М87 привернула увагу науковців потужним гамма-спалахом, який випромінює фотони з енергією, що в сотні мільярдів разів перевищує видиме світло. Це той самий космічний об'єкт, перше зображення якого світ побачив у 2019 році завдяки телескопу Event Horizon, інформує Interesting Engineering.
Чорна діра вражає не лише своїми розмірами, а й потужним струменем енергії, що в мільйони разів перевищує діаметр її горизонту подій. Нещодавній спалах, який тривав близько трьох днів, зафіксували в зоні шириною менш як три світлові дні (приблизно 15 мільярдів миль). Енергія гамма-вибуху сягнула кількох тераелектронвольтів, що зазвичай характерно для субатомних частинок.
Виявлення спалаху стало можливим завдяки даним гамма-обсерваторії VERITAS в Аризоні. Хоча гамма-промені, які виникають у найгарячіших і найенергійніших місцях Всесвіту, не можуть проникнути крізь атмосферу Землі, тож науковці навчилися виявляти їх непрямо через аналіз вторинного випромінювання.
До масштабного дослідження долучилися понад два десятки наземних і космічних обсерваторій, серед яких телескопи Hubble, Chandra, Swift, NASA Fermi-LAT, а також Cherenkov-обсерваторії VERITAS, H.E.S.S. та MAGIC. Завдяки багатохвильовому аналізу даних вчені виявили значні зміни в спектральному розподілі енергії, що допомогло краще зрозуміти механізми прискорення частинок у струмені чорної діри.
Науковці також зафіксували цікаві коливання у позиції горизонту подій і кутах струменя, що свідчить про взаємозв'язок частинок із чорними дірами. Це відкриття відкриває нові можливості для глибшого дослідження походження енергійних явищ у надмасивних чорних дірах.