Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Науковці зафіксували потужний спалах на Сонці, що спричинив блекаути на Землі
У середу, 6 листопада, Сонце випустило спалах класу X2.3, що викликало радіо-блекаути, сам спалах стався в регіоні сонячних плям AR 3883 о 8:40 за східним часом (1340 UTC).
Як відомо, сонячні плями — це темніші, холодніші області на Сонці, що можуть мати розміри планет, і вказують на місця, де сильне магнітне поле Сонця виходить на поверхню, а цей спалах став найпотужнішим з того ж регіону сонячних плям.
За даними Spaceweather, вчені наразі чекають на дані з коронографа космічного апарату NASA/Європейського космічного агентства SOHO, щоб визначити, чи потрапить корональний викид маси (CME) до Землі.
CME складаються з магнітних полів і плазмових струменів, і якщо вони досягнуть Землі, можуть спричинити геомагнітну бурю, що може призвести до появи аврори, відомої також як північне сяйво.
Сонячні спалахи класифікуються за чотирирівневою шкалою, де кожен клас у 10 разів сильніший за попередній. Спалахи класу X — найпотужніші, за ними йдуть спалахи класу M. Число поруч із літерою вказує на силу конкретного спалаху, і в цьому випадку воно становить 2.3.
За інформацією Центру прогнозування космічної погоди NOAA, цей спалах був оцінений на рівень R3-Сильний за шкалою космічної погоди. Ця шкала визначає вплив спалахів на Землю, зокрема на радіозв'язок.
Через інтенсивне ультрафіолетове випромінювання, що супроводжувало спалах, виник короткочасний радіо-блекаут, що порушив високочастотні радіосигнали в різних частинах Атлантичного океану в південній півкулі, зокрема в Південній Америці та Африці.
Прогнозисти SWPC зазначають, що Сонце не збирається «засинати», однак є підвищена ймовірність подальших спалахів з інтенсивністю від R1 до R2 (незначний до помірного рівня) і є шанс на нові події рівня R3 (сильний).
Раніше повідомлялось, що внаслідок потужного викиду сонячної плазми, виявленого апаратами NASA у вівторок, 29 жовтня, Земля може зіткнутись з геомагнітною бурею.
Нагадаємо, що геомагнітна буря травня 2024 року була найсильнішою за останні 20 років. Крім утворення третього поясу Ван Аллена, вона створила раніше невідомий вихор в атмосфері Землі. Найпомітнішим наслідком для землян стала поява яскравого північного сяйва на незвичних широтах. Однак геомагнітні бурі можуть мати набагато серйозніші наслідки.