Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Науковці зафіксували створення найважчої частинки Всесвіту
Команда ATLAS, що працює на Великому адронному колайдері (наук), зробила новий науковий прорив. Науковці уперше в історії спостерігали топ-кварки у зіткненнях свинцевих іонів. Це відкриття є важливим кроком до розуміння умов, які існували у Всесвіті через мить після Великого вибуху.
Вчені розповіли, що на початкових етапах Всесвіту матерія перебувала у стані, відомому як кварк-глюонна плазма.
Так, кварки є фундаментальними частинки, які формують протони та нейтрони. Водночас глюони — це частинки, що забезпечують взаємодію між кварками, «склеюючи» їх разом за допомогою сильної ядерної взаємодії.
Топ-кварк, найбільш масивний з усіх шести типів кварків, є нестабільним і розпадається за надзвичайно короткий час. Час його розпаду у мільйони разів менше, ніж тривалість існування кварк-глюонної плазми.
Таким чином це дозволяє використовувати топ-кварки як своєрідний «маркер часу» для вивчення її еволюції.Вчені наголосили на важливості спостереження за топ-кварками. Адже воно дає змогу дослідити еволюцію кварк-глюонної плазми. Це дозволяє зрозуміти, як плазма змінюється.
Також стає можливим аналіз розподілу імпульсу всередині протонів і нейтронів.
Отримані дані відкривають нові можливості для дослідження ранніх етапів Всесвіту та глибшого розуміння структури матерії.