Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Науковці зробили сенсаційне відкриття діючого вулкану на Марсі
Під регіоном Тарсіс на Марсі, де знаходиться найвищий вулкан Сонячної системи — Олімп (Olympus Mons), науковці виявили величезний шлейф магми. Ширина магматичного шлейфу сягає понад 1 700 км, і він повільно підіймається з глибин планети. Знахідка свідчить, що виверження вулканів на Марсі, включно з Олімпом, який був неактивним мільйони років, все ще може відбутися, інформує Space.
Олімп, висота якого сягає 21,9 км, разом із трьома іншими великими вулканами — Аскреус Монс, Арсія Монс і Павоніс Монс — розташований на гігантській опуклості Тарсіс. Цей регіон, який піднятий на 7 км над навколишніми територіями, може знову стати активним через підйом магми, що надходить з глибин планети.
Команда дослідників під керівництвом Барта Рута з Технологічного університету Делфта в Нідерландах виявила ці зміни, аналізуючи гравітаційне поле Марса за допомогою супутників Mars Express та Mars Reconnaissance Orbiter. Спостереження показали аномалії гравітації, які вказують на підземну активність і наявність магматичних шлейфів.
Окрім шлейфу під Тарсісом, вчені також виявили понад 20 підземних структур під північною півкулею Марса, де колись був океан. Ці структури, можливо, мають вулканічне походження або є результатом давніх зіткнень з астероїдами, але їх точна природа залишається невідомою.
Ці відкриття можуть вказувати на те, що вулканічна активність на Марсі ще не завершена. Олімп та інші марсіанські вулкани можуть знову стати активними у майбутньому, що дасть нові дані про геологічну історію планети. Дослідники планують продовжити спостереження за підземними процесами на Марсі, використовуючи нові місії для детальнішого вивчення гравітаційного поля планети.