Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Науковцям вдалось створити найточнішу модель чорної діри у лабораторних умовах
Група британських вчених опублікувала в журналі Nature статтю, в якій повідомила про створення найточнішої моделі чорної діри. Пряме спостереження цих об'єктів у природі вкрай ускладнено, оскільки чорні діри блокують електромагнітне випромінювання. Тому лабораторне моделювання — це один зі шляхів вивчити їх властивості та порівняти з теоретичними уявленнями.
Як основу лабораторної моделі чорної діри вчені з Ноттінгемського університету, Королівського коледжу Лондона та Університету Ньюкасла представили охолоджений до надплинного стану ізотоп гелій-4. Речовину охолодили до -271°C і закрутили у вирву.
В одному з ранніх досліджень вчені звернули увагу на те, що лійка води сильно нагадує гравітаційні явища спотворення простору-часу поблизу чорних дірок. Використання для моделювання рідини в надплинному стані з охолодженням чи не до абсолютного нуля додає у процес квантові властивості, а це шлях до квантової теорії поля та суті квантової поведінки чорних дірок. Принаймні, на рівні квантової механіки низка процесів має відбуватися однаково і це можна співвіднести з теорією.
«Використання надплинного гелію дозволило нам вивчити крихітні поверхневі хвилі з більшою деталізацією та точністю, ніж у наших попередніх експериментах у воді, — пояснив фізик Патрік Шванчара з Ноттінгемського університету, який керував дослідженням. — Оскільки в’язкість надплинного гелію надзвичайно мала, ми змогли ретельно дослідити їхню взаємодію із надтекучим торнадо та порівняти отримані результати з нашими власними теоретичними прогнозами».
Нагадаємо — нещодавно астрономи виявили найближчий до Землі приклад «зоряного вбивства» — вони помітили, як надмасивна чорна діра розриває на частини зірку, а потім поглинає її. За словами вчених, хоча раніше вони вже спостерігали процес руйнування зірок надмасивними чорними дірами, це перша чорна діра, що вбиває зірку, яку побачили відносно близько від Землі - з використанням видимого світла.