Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Потужний вибух на Сонці спричинив блекаути на п’яти континентах Землі
Сонце переживає період надзвичайної активності, про це свідчать одразу кілька потужних спалахів, зафіксованих цього тижня. У середу зірка нашої планетарної системи випустила найпотужніший цього року спалах класу X2.7, що спричинило короткочасні перебої з короткохвильовим радіозв'язком на п’яти континентах. Науковці вважають, що це ознака наближення піка сонячного циклу.
Перебої з радіозв'язком спостерігалися у Північній та Південній Америці, Південно-Східній Азії, Африці та на Близькому Сході. Потужний спалах досяг піка о 4:25 ранку за східноамериканським часом. Йому передував слабший спалах класу M5.3, а ще за день — спалах X1.2. Зображення одного з них зафіксувала обсерваторія NASA Solar Dynamics, яка перебуває на орбіті з 2010 року.
За словами Шона Дала, фахівця з Національного центру прогнозування космічної погоди США (NOAA), спалах X2.7 відбувся, коли Сонце знаходилося над Близьким Сходом. Через це в регіоні протягом близько 10 хвилин спостерігалося значне заглушення радіосигналів у високочастотному діапазоні. Дал додав, що крім тимчасових проблем зі зв’язком, жодних інших серйозних наслідків зафіксовано не було.
Сонячні спалахи класифікують за шкалою потужності: від найслабших — класу A до найсильніших — X. Кожен наступний клас у 10 разів потужніший за попередній. Додатково використовується цифрова шкала від 1 до 9 для оцінки інтенсивності спалаху в межах класу. Такі явища становлять загрозу для супутників, навігаційних систем та космонавтів, а в окремих випадках — і для електромереж на Землі.
Окрім ризиків, сонячні бурі можуть спричиняти яскраві північні сяйва. Ефект виникає, коли заряджені частинки з Сонця стикаються з магнітним полем Землі й взаємодіють з атмосферними газами. Науковці наголошують, що Сонце зараз перебуває в активній фазі 11-річного циклу, який досягне максимуму цього року. Це означає, що подібні бурі можуть стати ще частішими найближчим часом.