Армія США активізує розвиток нової концепції тактичних автономних дронів під назвою Launched Effects. Йдеться про багатоцільові безпілотні системи, здатні завдавати як летальних, так і не летальних впливів — від точкових ударів до засобів радіоелектронної боротьби. Ці дрони можуть діяти окремо або в роях, запускатися з різних платформ і оперативно адаптуватися до умов бою.
Дрони мають модульну будову: основа — літальний апарат, місія — за допомогою змінних бойових або розвідувальних модулів. Найкомпактніша версія, LE-SR (short-range), розробляється для використання в мобільних бойових умовах із високою щільністю загроз.
Серед протестованих систем Altius 600M демонструє найбільші технічні можливості. Він має дальність до 400 км, може нести 3-кілограмовий корисний вантаж і перебувати в повітрі понад чотири години. Його головна особливість — автономна взаємодія між кількома дронами, які можуть ділитися інформацією та координувати атаки. Відомо, що Altius вже використовувався в Україні.
БПЛА оснащений потужною системою навігації та автоматизованими системами управління, що дозволяють йому ефективно діяти в складних умовах. Altius 600M застосовується для збору розвідувальної інформації, а також для нанесення точкових ударів по наземних цілях, використовуючи різноманітні боєприпаси.
Своєю чергою Coyote Block 3 вирізняється не летальною дією — він призначений для знешкодження роїв дронів противника. Під час випробувань дрон успішно перехопив десять цілей різного типу. Його перевага — у повторному використанні й мінімальному побічному ураженні, що важливо в густонаселених районах.
Atlas від AEVEX пропонує збалансоване рішення для сучасних бойових умов. Він важить менш як 10 кг, має дальність понад 120 км і може нести бойову або розвідувальну начинку. Його навігація не залежить від GPS, що критично для роботи в умовах радіоелектронної боротьби. Понад 5 тисяч таких апаратів уже виготовлено.
Попри перспективність Altius 600M, саме Atlas нині розглядається як практичне рішення для швидкого розгортання у військах. Водночас подальший розвиток концепції Launched Effects стане фундаментом для автономних, масштабованих рішень у майбутніх конфліктах, де швидкість, гнучкість і скоординованість рішень відіграватимуть вирішальну роль.