Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Розкриті технічні характеристики американського військового літака KC-135 Stratotanker
В оборонному плануванні США на 2026 рік передбачене фінансування однієї з найпрогресивніших модернізацій для легендарного літака KC-135 Stratotanker: інтеграцію системи запуску малих дронів з борту літака. Йдеться про Drone Delivery Mechanism (DDM), який передбачає модифікацію кормової частини літака під установку універсальної пускової системи Common Launch Tube для запуску дронів типу Coyote або Altius-600.
Такі дрони здатні виконувати широкий спектр завдань: розвідка, спостереження, постановка перешкод, відволікання ППО або навіть створення фальшивих цілей. Це дає екіпажу KC-135 можливість значно підвищити обізнаність про ситуацію у зоні польоту, а також активніше протидіяти сучасним загрозам у районах із потужними системами протиповітряної оборони. На відміну від класичних пасивних систем захисту (типу LAIRCM), DDM забезпечує активний захист, дозволяючи літакам-заправникам «розчищати» собі повітряний простір за допомогою розвідки й електронної боротьби.
KC‑135 Stratotanker — це американський літак-заправник на базі висотного реактивного пасажирського літака Boeing 367‑80, який служить ключовою платформою для повітряної заправки сил США та інших країн з 1957 року. Має довжину приблизно 41 метра, розмах крила — 39 метрів і максимальну злітну вагу близько 146 тонн. Оснащений чотирма турбореактивними двигунами Pratt & Whitney TF33, Stratotanker розвиває крейсерську швидкість близько 850 км/год і має дальність польоту без дозаправки до 16 000 км (залежно від корисного навантаження).
Основна перевага KC‑135 — здатність дозаправляти інші літаки у повітрі, забезпечуючи підвищену дальність і час перебування у польоті бойових та розвідувальних літаків. Він оснащений штанговою системою боєприпасної заправки та системою «probe-and-drogue» на окремих модифікаціях, що дає змогу обслуговувати широке коло літальних апаратів НАТО. Стратегічна та тактична сумісність, простота обслуговування та здатність працювати безперервно у багатогодинних місіях зробили його базовим елементом авіаційної логістики США та союзників протягом десятиліть.
Перші льотні демонстрації цієї системи відбулись ще у 2024 році. У разі повноцінної реалізації це стане суттєвим кроком для безпеки літаків підтримки — насамперед на східному фланзі НАТО, у Індо-Тихоокеанському регіоні та інших зонах зростаючої загрози. Переваги цієї технології можуть згодом поширитися й на новіші заправники, наприклад KC-46A Pegasus.