Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Розробники General Atomics представили перший безпілотний винищувач YFQ-42A для ВПС США
Американська компанія General Atomics представила перший прототип безекіпажного винищувача нового покоління під назвою YFQ-42A. Проект є частиною амбітної програми Повітряних сил США зі створення автономних бойових літальних апаратів, які діятимуть у тандемі з пілотованими літаками, зокрема F-35. Фото нового безпілотника вперше оприлюднив начальник штабу ПС США генерал Девід Алвін, який підкреслив — такі системи матимуть критичне значення для переваги в повітрі в майбутніх конфліктах, пише Мілітарний.
YFQ-42A був розроблений у межах концепції CCA (Collaborative Combat Aircraft), яка передбачає створення дронів-помічників для виконання розвідувальних та ударних завдань. Вперше про цей прототип стало відомо під час AFA Warfare Symposium 3 березня 2025 року. Тоді ж було згадано і другий аналогічний апарат — YFQ-44A від компанії Anduril. Відповідно до номенклатури ВПС США, літери у назві означають: Y — прототип, F — винищувач, Q — безпілотний апарат.
Наразі технічні характеристики YFQ-42A не розголошуються. Однак імовірно, що конструкція базується на раніше випробуваному апараті XQ-67A, який здійснив перший політ у березні 2024 року. Очікується, що такі винищувачі володітимуть автономними функціями та здатністю діяти як у повній координації з пілотованими засобами, так і самостійно в умовах активної протидії противника.
Головна мета таких дронів — посилення бойових можливостей і зниження ризиків для льотного складу. Зокрема, розглядається варіант, коли один пілот керуватиме кількома безпілотниками одночасно. Це передбачає використання нових алгоритмів керування і штучного інтелекту, однак зі збереженням людського контролю на критичних етапах бойових завдань.
До 2029 року Повітряні сили США планують розгорнути понад 150 одиниць CCA, які будуть інтегровані у бойові порядки разом із літаками п’ятого і шостого покоління. Це стане фундаментом нової моделі повітряної війни, де автономія, гнучкість і швидкість реакції стануть ключовими перевагами.