Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Розробники назвали головний недолік далекобійної ракети Meteor класу «повітря-повітря»
Одна з найефективніших ракет класу «повітря-повітря» у світі — європейська Meteor — виявилась занадто дорогою для виробництва. Причина не лише у надзвичайній технологічній складності, а й у вкрай високій потребі в рідкісних і стратегічно важливих матеріалах для її виробництва. Про це йдеться у новій аналітичній доповіді Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS), яка детально розглядає потреби європейської оборонної індустрії в критичних ресурсах, інформує Defence Express.
Ракета Meteor від компанії MBDA здатна вражати цілі на відстані до 200 км і є ключовим елементом повітряної переваги для країн НАТО. Проте її серійне виробництво — вкрай обмежене. Наприклад, Повітряні сили Франції мають у наявності запас цих ракет лише на одну добу активних бойових дій. Це свідчить не лише про високу вартість, а й про складність у забезпеченні безперервного виробництва.
Сама ракета є прикладом високотехнологічного продукту, який неможливо виготовити без участі великої кількості критичних матеріалів — зокрема, рідкісноземельних металів, що необхідні для електроніки, систем наведення та складних двигунів. Сировинна залежність від імпорту з-за меж Європейського Союзу, зокрема з Китаю, створює додаткову вразливість у ланцюгах постачання.
Крім того, у звіті зазначено, що в умовах зростання геополітичної напруги й посилення оборонного виробництва, конкуренція за ці ресурси буде лише зростати. Це стосується не лише ракет, а й інших систем озброєння, включно з БПЛА, радарами, системами ППО та супутниковими платформами.
Ситуація з Meteor — лише один із багатьох прикладів, які демонструють, що технологічна перевага у сучасній війні все більше залежить не тільки від інженерних рішень чи стратегії, а й від глобального контролю за рідкісними й стратегічними матеріалами.