Підписуйтеся на наш телеграм канал!

SpaceX розкрила причину вибуху ракети Starship під час космічної місії Flight 8
Компанія SpaceX завершила розслідування причин вибуху верхнього ступеня ракети Starship під час восьмого тестового польоту 6 березня 2025 року та офіційно підтвердила готовність до наступного запуску — Flight 9, який заплановано на 27 травня. Розслідування проводилося у співпраці з Федеральним авіаційним управлінням США (FAA), NASA, NTSB та Космічними силами США.
Під час польоту Flight 8 перший ступінь Super Heavy успішно повернувся на базу в Техасі, хоча й зі збоями у роботі кількох двигунів. А от верхній ступінь — Ship — вибухнув над Атлантичним океаном, як і в попередньому польоті Flight 7. Причиною катастрофи, за даними SpaceX, стала апаратна несправність одного з центральних двигунів Raptor, яка призвела до неконтрольованого змішування пального та займання. Після «спалаху» двигун вимкнувся, а решта двигунів автоматично припинили тягу, викликавши втрату керування. Через дві хвилини зник зв’язок із апаратом, що активувало систему самоліквідації.
Крім того, під час зворотного маневру першого ступеня Super Heavy лише 11 з 13 двигунів змогли перезапуститися. У SpaceX це пов’язують з проблемами системи запалювання через локальні перегріви. Для Flight 9 інженери зміцнили термоізоляцію у вразливих зонах та покращили компоненти запалювачів.
Щодо верхнього ступеня, SpaceX додала нову систему азотного продування, посилила з'єднання в критичних вузлах і вдосконалила систему зливу пального, щоб запобігти мимовільному займанню газів. Також компанія анонсувала впровадження нової версії двигуна — Raptor 3 — із підвищеною надійністю.
Загалом, у межах розслідування було проведено понад 100 тривалих тестових запусків двигунів Raptor на випробувальному полігоні в Макгрегорі, штат Техас. За результатами перевірки FAA оголосила, що всі вимоги виконано і ракета Starship може повертатися до польотів.
Flight 9 стане першим випадком повторного використання ступеня Super Heavy, що вже літав у польоті Flight 7. Запуск відбудеться з техаської бази Starbase о 19:30 за східноамериканським часом (00:30 за Києвом 28 травня) і транслюватиметься наживо на сайтах SpaceX і Space.com.