Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Технологію блокчейн застосували для моделювання понад 4 мільярдів хімічних реакцій
У рамках унікального експерименту, група хіміків під керівництвом Бартоша А. Гжибовського з Корейського інституту основних наук і Польської академії наук використовувала технологію блокчейн для моделювання понад 4 мільярдів хімічних реакцій, які, на думку вчених, відігравали ключову роль у зародженні життя на ранній Землі. Дослідження було опубліковано в журналі Chem 24 січня.
Дослідники адаптували процес розв’язання складних математичних задач, широко застосовуваний у майнінгу криптовалют, до завдання розрахунку хімічних реакцій. Метою вчених було з’ясувати, як могли виникнути первісні форми метаболізму на Землі без участі ферментів. У рамках проекту NOEL (Network of Early Life, Мережа раннього життя) було створено велику мережу хімічних реакцій. Для цього було проведено відбір основних молекул, які, імовірно, існували на ранній Землі, включно з водою, метаном і аміаком. Вчені розробили правила, що регулюють можливі реакції між різними типами молекул, які були потім трансльовані в мову, зрозумілу комп’ютерам.
Після чого, використовуючи принципи технології блокчейн, команда здійснила обчислення цих реакцій у рамках створеної масштабної мережі. У проекті активну участь брали як хіміки, так і фахівці в галузі комп’ютерних наук з компанії Allchemy. Для обробки даних вони використовували платформу Golem, що координує обчислення на сотнях комп’ютерів по всьому світу і винагороджує їх криптовалютою за час обчислень.
Спочатку мережа NOEL охоплювала понад 11 мільярдів хімічних реакцій. Однак, після ретельного аналізу і відбору, кількість потенційно можливих реакцій було скорочено до 4,9 мільярда. Під час дослідження вчені виявили сліди вже відомих метаболічних процесів, а також синтезували 128 простих біотичних молекул, що проливає світло на складні процеси ранньої передбіотичної хімії і дає змогу краще зрозуміти, як могло зародитися життя на Землі.
Особливий інтерес викликало відкриття, що серед мільярдів розглянутих реакцій лише деякі демонструють здатність до «самовідтворюваної» поведінки — можливість молекул самостійно створювати свої копії. Бартош Гжибовський підкреслив: «Наші результати показують, що самопосилення за наявності тільки малих молекул є рідкісним явищем». Це спостереження ставить під сумнів раніше існуючі теорії про ключову роль самовідтворення в зародженні життя.
Гжибовський вбачає у своєму підході не лише наукову цінність, а й можливість демократизації науки. Завдяки блокчейну, складні розрахунки стають доступними навіть для невеликих університетів і наукових центрів, особливо в країнах, що розвиваються.