Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Український технологічний стартап розробив інноваційний аеростат для моніторингу бойових дронів
Українське підприємство Aerobavovna створює аеростати для Сил оборони, які можна використовувати для спостереження, ретрансляції зв’язку та сигналів управління дронами. Про це інформує Мілітарний, який розмовляв із засновником проекту Юрієм Вісовенем.
Кулі, наповнені гелієм, можуть перебувати в повітрі днями й навіть тижнями. За словами Юрія, проект починався з купівлі англійських аеростатів, а зараз виготовляє власні. За час існування його учасники зробили вже близько сотні різних аеростатів. Багато технічних деталей удосконалювалося, щось доводилося робити самим. Нині аеростати проекту дуже відрізняються від тих, що були півтора року тому.
Модель, яку демонструє Юрій, випробовуватиметься для встановлення ретранслятора сигналів для FPV-дронів. Відносно невеликий аеростат на 12 кубічних метрів підіймає корисне навантаження вагою до 4 кг на висоту до 500 м і перебуває в повітрі весь день. Ретранслятор має дистанційний пульт, оператор дронів вмикає і вимикає його за потреби, і таким чином зберігає заряд батареї.
«Перші наші аеростати мали вигляд пакета з пакетами, знаєте, у всіх є на кухні такі. Вони літали, але не були придатні до застосування в бойових умовах», — розповідає Вісовень.
Модель аеростата, залучена до випробувань ретранслятора, вже перевірена на фронті. Захисникам вже зрозуміло, як нею керувати в реальних умовах, зроблено багато покращень, зокрема в матеріалах. Створено систему, яка орієнтує антену ретранслятора саме в тому напрямку, куди летітиме FPV. Куля зазвичай розгортається проти вітру, тому ретранслятор може бути спрямований не в той бік, куди потрібно. Фактично, Aerobavovna розробили власний ретранслятор для FPV.
Встановлений ретранслятор здатен забезпечити зв’язок на відстані 100 км, якщо перебуває на висоті 300 м. У більшій моделі реалізовано подачу живлення по дроту вгору. За такої схеми пристрій працюватиме два тижні, якщо вчасно міняти акумулятор або заливати паливо у генератор.
Форма аеростата теж спеціально розроблена для умов використання, поясни стартапер: «Проблема в чому: якщо ти підіймаєш і прив’язуєш просто кульку, вона за сильного вітру буде прибиватися до землі. Тому має бути спеціальна аеродинамічна форма, яка поєднує фактично і кулю, і повітряного змія».
Значна частина необхідних компонентів аеростата зроблена в Україні, частина матеріалів закордонного виробництва. Сама куля, тобто оболонка, коштує відносно небагато порівняно зі складними системами, встановленими на аеростаті.
Команда Aerobavovna здійснює навчання операторів аеростатів, яке займає всього добу. До комплекту постачання входить усе необхідне обладнання: ретранслятор, гімбал, балони для першої заправки, лебідка та ремкомплект.