Підписуйтеся на наш телеграм канал!

В Австралії створюють суперкомп’ютер, який допоможе зрозуміти природу людської свідомості
Питання свідомості досить складне. Головна причина в тому, що в мозку немає єдиної зони, яка відповідала б за «свідомість». Є сукупність сфер, нейромереж, ділянок і відділів. Навіть мікробіом кишечника здатний впливати на нашу поведінку.
Австралійські дослідники працюють над суперкомп’ютером, який призначений для імітації найефективнішої у світі нейромережі, що самонавчається, — людського мозку. Створений нейроморфний монстр, здатний виконувати 228 трильйонів синаптичних операцій на секунду, що повністю відповідає людському мозку.
Настає епоха нейромереж, які раніше називали штучним інтелектом, тому цінність нових рішень неухильно зростає. Цей технологічний стрибок можна порівняти з появою електрики та інтернету. Він буквально стає одним із найбільш значних в історії планети.
Але потенціал і швидкість розвитку нейромереж потребують гігантських обчислювальних потужностей. Якщо тенденція розвитку збережеться, то ШІ-сервери, які постачає одна тільки NVIDIA, ймовірно, споживатимуть більше енергії щорічно, ніж чимало невеликих країн.
Однак, у природи вже є рішення. Наші «живі» комп’ютери, як і раніше, залишаються найсучаснішими, здатними дуже швидко навчатися на малих обсягах «зашумлених» даних. Також ми здатні обробляти еквівалент мільярда мільярдів математичних операцій щосекунди, споживаючи при цьому мізерні 20 ват енергії.
І саме тому команда з Університету Західного Сіднея створює нейроморфний суперкомп’ютер DeepSouth — першу у світі систему, здатну моделювати імпульсні нейронні мережі в масштабі людського мозку.
«Прогрес у розумінні того, як мозок виконує обчислення з використанням нейронів, обмежений нашою нездатністю моделювати мозкоподібні мережі у великих масштабах. Системи на базі GPU і CPU занадто повільні та енергоємні. Австралійський суперкомп’ютер змінить це. Ця платформа дасть змогу поліпшити наше розуміння роботи мозку і допоможе розробити обчислювальні додатки, які можна застосувати в різних галузях, включно з сенсорикою, біомедициною, робототехнікою, дослідженнями космосу та більш масштабними сферами застосування штучного інтелекту», — запевняє директор Міжнародного центру нейроморфних систем професор Андре ван Шайк.
Очікується, що DeepSouth вийде в онлайн у квітні 2024 року. Дослідницька група очікує, що він зможе обробляти величезні обсяги даних із високою швидкістю, будучи водночас набагато меншим, ніж інші суперкомп’ютери, і споживаючи набагато менше енергії завдяки використанню імпульсної нейронної мережі.