Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Вчені довели, що кільця Сатурна значно старіші, ніж вважалося раніше
Вчені з Інституту науки Токіо та Французького національного центру наукових досліджень припустили, що кільця Сатурна можуть бути значно старшими, ніж раніше вважалося. Попередні дані з космічного зонда Cassini вказували на відносно «молодий» вік кілець — від 100 до 400 мільйонів років, оскільки вони виглядали надзвичайно чистими. Однак нове дослідження пропонує пояснення, як льодовий склад кілець міг залишатися чистим навіть через мільярди років.
Основою для збереження чистоти може бути кріовулканічна активність Енцелада, одного з місяців Сатурна, який знаходиться в межах E-кільця планети. Цей льодовий супутник постачає кільця новими частинками льоду, створюючи ефект своєрідного «фонтану молодості», що періодично оновлює їхній вигляд.
Сатурн значно відрізняється від інших планет Сонячної системи, таких як Юпітер, Уран чи Нептун, чиї кільця є менш помітними та менш стійкими. Це унікальне явище може вказувати на те, що подібні кільця зустрічаються й в інших екзопланет-газових гігантів, однак спостереження цих систем поки обмежене.
Довговічність кілець Сатурна має важливі наслідки для розуміння формування та еволюції планетарних систем як у Сонячній системі, так і за її межами. Якщо ці кільця справді існують мільярди років, це відкриває нові перспективи для вивчення газових гігантів і планетарних систем у цілому.
Дослідження, опубліковане в журналі Nature Geoscience.