Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Вчені довели, що вибухи наднових зірок у космосі могли спричинити масові вимирання на Землі
Вибухи наднових зірок можуть бути причиною двох із п’яти відомих масових вимирань на Землі. Нове дослідження британських науковців надає вагомі докази того, що потужне випромінювання від таких вибухів здатне знищувати озоновий шар Землі та викликати катастрофічні зміни в біосфері, які призводять до зникнення численних видів.
Вчені зосередили свою увагу на пізньодевонському вимиранні, що сталося близько 372 мільйонів років тому, та ще давнішому ордовицькому. На відміну від вимирання динозаврів, для цих подій науковці не знайшли жодних метеоритних кратерів. Раніше основною версією вважалася масштабна льодовикова епоха, проте її причини залишалися нез’ясованими.
Механізм впливу наднової на земне життя досить прямолінійний. Коли така зірка вибухає, вона викидає потужний потік гамма- та рентгенівського випромінювання, який руйнує захисний озоновий шар нашої планети. Без цього захисту смертоносні ультрафіолетові промені безперешкодно досягають поверхні Землі, знищуючи насамперед організми на початку харчового ланцюга. Додатково ситуацію погіршує зростання потоку космічних променів, які тривалий час заважають відновленню екосистем.
Дослідники з Університету Кіла у Великій Британії проаналізували щільність масивних зір типу O та B у радіусі тисячі парсеків (приблизно 3 260 світлових років) від Сонця. Їхні розрахунки показали, що вибухи наднових, достатньо потужні для спричинення масового вимирання, можуть траплятися в середньому раз на 400 мільйонів років. Враховуючи, що за останні пів мільярда років на Землі сталося п’ять великих вимирань, ймовірність того, що одне чи два з них були викликані саме надновими, досить значна.
Особливу увагу науковці приділили девонському періоду, протягом якого могли статися навіть два серйозних вимирання з проміжком лише у 10 мільйонів років. Хоча прямих слідів таких космічних катастроф не знайдено — радіоактивні ізотопи від вибухів давно розпалися — запропонований механізм виглядає цілком реалістичним. За оцінками вчених, щоб спричинити катастрофічні наслідки для Землі, наднова мала вибухнути на відстані приблизно 65 світлових років від нашої планети.
Цікаво, що на цей час поблизу Землі не виявлено залишків таких наднових. Проте це легко пояснюється тим, що за мільйони років релятивістські рухи зір і Сонячної системи могли віддалити ці об'єкти на тисячі світлових років. Дослідження, прийняте до публікації в авторитетному журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, суттєво поглиблює наше розуміння того, як космічні явища впливали на історію життя на Землі та формували її еволюційний шлях.