Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Вчені NASA виявили аномальне скупчення циклонів на вулканічному супутнику Юпітера
Нове дослідження, проведене в межах місії NASA «Juno», дозволило зазирнути під поверхню найвулканічнішого супутника Сонячної системи — Іо, а також краще зрозуміти атмосферну динаміку на північному полюсі Юпітера, де циклони взаємодіють у складній системі.
Станція «Juno» працює в системі Юпітера з 2016 року, проте через несправність одного з двигунів вона змушена перебувати на широкій полярній орбіті з періодичністю зближення кожні 53 дні. Попри це, апарату вдалося зібрати значний масив даних про атмосферу газового гіганта.
На північному полюсі Юпітера виявлено шапку стратосферного туману, холоднішу за навколишнє середовище на 11 °C, оточену струменевими течіями зі швидкістю понад 160 км/год. Під цією шапкою розташований велетенський центральний циклон діаметром близько 3 000 км, оточений вісьмома меншими циклонами.
Використовуючи інструменти JunoCam і інфрачервону камеру JIRAM, вчені простежили рух восьми циклонів, які повільно дрейфують у бік полюса внаслідок явища, відомого як «бета-дрейф». На Землі подібний механізм не дозволяє циклонам досягати полюсів через відсутність джерела енергії — теплого і вологого повітря. На Юпітері ж циклони можуть досягати полюса, де починають «відштовхуватись» одне від одного. Ці взаємодії, за словами дослідника Йогая Каспі, стабілізують систему й змушують циклони повільно обертатися за годинниковою стрілкою навколо полюса.
Крім досліджень атмосфери Юпітера, «Juno» проводить наближені прольоти над супутником Іо. Під час обльоту 27 грудня 2024 року було зафіксовано найенергійніше вулканічне виверження на Іо, яке продовжувалося ще й під час наступного прольоту 2 березня, і, ймовірно, буде активним і 6 травня. Використовуючи інструменти JIRAM та радіометр MWR, науковці змогли виявити сліди підповерхневої магми — докази того, що під охолодженою корою Іо ще циркулює гаряча лава.
За оцінками вчених, близько 10% внутрішніх шарів Іо містять охолоджувані потоки магми, які переносять тепло від ядра до поверхні. Це пояснює високу вулканічну активність супутника та регулярне оновлення його ландшафту через виверження. Як зазначила Шеннон Браун із Лабораторії реактивного руху NASA, підземні потоки магми на Іо функціонують подібно до автомобільного радіатора, ефективно виводячи тепло в космос і охолоджуючи внутрішні шари супутника.
Останні результати місії «Juno» були представлені 29 квітня на Генеральній асамблеї Європейського союзу геонаук у Відні.