Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Вчені опублікували дослідження, що пояснює як політ у космос може змінити ДНК людини
Науковці виявили, що навіть короткі польоти в космос можуть мати значний вплив на ДНК людини. Нове дослідження допомагає краще зрозуміти, як екстремальні умови космосу впливають на людський організм.
У публікації в журналі Nature науковці запропонували найповніший погляд на здоров’я людей, які вирушають у космос. Вчені вивчили зразки крові десяти астронавтів, які провели пів року на Міжнародній космічній станції (МКС). Було виявлено, що теломери, захисні ковпачки на кінцях хромосом, подовжилися під час перебування в космосі, але після повернення на Землю вони знову скоротилися, причому коротких теломер стало більше, ніж до польоту.
Ще у 2019 році дослідники опублікували революційну роботу про вплив року перебування на борту МКС на організм астронавта Скотта Келлі. Теломери Скотта подовжилися під час перебування в космосі, але після повернення додому вони швидко скоротилися, а згодом стали коротшими, ніж до польоту.
Цікаво, що дослідження з альпіністами, які сходили на гору Еверест, показало подібний ефект. Теломери альпіністів подовжувалися під час сходження, але знову скорочувалися після спуску. Це свідчить про те, що не тільки мікрогравітація впливає на довжину теломерів, а й інші фактори, як-от підвищений радіаційний вплив.
Дослідження також охопило місію Inspiration4 компанії SpaceX у 2021 році, яка складалася повністю з непрофесійних астронавтів. Теломери всіх членів екіпажу подовжилися під час триденної місії, а у трьох з них вони скоротилися після приземлення. Це означає, що навіть короткі космічні польоти можуть впливати на організм людини.
Нагадаємо — нове дослідження виявило, що приблизно два мільйони років тому наша Сонячна система пройшла через щільне міжзоряна хмара, що суттєво вплинуло на клімат Землі. Це відкриття пояснює деякі зміни клімату на планеті та піднімає нові питання про вплив космічних подій на еволюцію життя. Виявлена міжзоряна хмара могла втручатися в сонячний вітер і призвести до суттєвих змін у захисній оболонці нашої планети — геліосфері.