Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Вчені попереджають, що найяскравіша зоря у космосі може вибухнути раніше, ніж очікувалося
Астрономи висунули нову гіпотезу щодо загадкового затемнення Бетельгейзе — однієї з найяскравіших зірок у сузір'ї Оріона. За даними науковців, причиною незвичних змін яскравості може бути зірка-супутник, якій дали назву «Бетельбадді» або Альфа Оріоніс B, інформує Space.
Дослідження, проведене під керівництвом Джареда Голдберга з Центру астрофізики в Інституті Флатайрон, базується на комп’ютерному моделюванні активності Бетельгейзе. Науковці виключили всі можливі внутрішні причини змін яскравості й дійшли висновку про наявність компаньйона, який впливає на світність зірки.
Згідно з дослідженням, супутник може діяти як так званий «снігоочисник», видаляючи пил, який зазвичай затінює Бетельгейзе. Це пояснює два періоди пульсацій зірки: річний, пов’язаний з внутрішньою активністю, та шестирічний, ймовірно спричинений зовнішнім впливом.
Науковці припускають, що якщо «фундаментальний режим» зірки є довготривалим, Бетельгейзе може вибухнути як наднова раніше, ніж очікувалося. За розрахунками, маса Бетельбадді може сягати двох сонячних мас, а проте для підтвердження його існування потрібні додаткові дослідження.
Ласло Молнар з угорської обсерваторії Конколі підкреслює унікальність відкриття, зазначаючи, що навіть після століть досліджень Бетельгейзе продовжує дивувати науковців. Результати дослідження прийняті до публікації у фаховий науковий вісник The Astrophysical Journal та доступні як препринт на платформі arXiv.