Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Вчені поставили під сумнів існування темної матерії у Всесвіті
Команда астрофізиків з Університету Кентербері (Нова Зеландія) запропонувала новий погляд на розширення Всесвіту, поставивши під сумнів концепцію темної енергії, яка вважається рушійною силою прискореного розширення космосу. Їхні дослідження вказують на можливість іншого пояснення явища, яке досі пов’язували з дією загадкової сили.
Традиційно, уявлення про темну енергію базувалися на спостереженнях червоного зсуву світла від далеких галактик, що свідчить про їхнє прискорене віддалення. Вважалося, що це результат існування невідомої форми енергії. Проте, нова робота дослідників свідчить, що цей ефект може бути зумовлений різницею у швидкості часу у різних частинах космосу, а не прискореним розширенням.
Вчені проаналізували вибухи наднових типу Ia — явищ, які виникають під час спалаху білого карлика, що поглинає матерію з сусідньої зірки. Вимірювання червоного зсуву цих подій дозволили дослідникам порівняти моделі із прискореним розширенням Всесвіту і тими, що базуються на різній швидкості часу. Результати підтримують ідею про те, що різниця в темпах часу може пояснити спостережуване явище.
Автори дослідження дотримуються концепції негомогенної космології, згідно з якою час у різних частинах Всесвіту йде по-різному через вплив гравітації. Наприклад, у Чумацькому Шляху час проходить на 35% повільніше, ніж у міжгалактичному просторі. Це впливає на спостереження червоного зсуву і ставить під сумнів необхідність введення поняття темної енергії.
Хоча астрофізики припускають, що Всесвіт дійсно розширюється, вони пропонують переглянути традиційні моделі, які спираються на існування темної енергії. Це дослідження відкриває нові перспективи для розуміння фундаментальних механізмів космосу.