Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Вчені пояснили аномальну форму більшості планет Чумацького Шляху
Науковці з’ясували, що не всі планети Чумацького Шляху мають ідеально круглу форму, хоча технічно вони вважаються сферичними. Одним із ключових чинників є маса планети, яка створює гравітацію, достатню для надання сферичної форми. А проте, насправді чимало планет, включно із Землею, не є ідеально круглими через відцентрову силу, що виникає при обертанні навколо своєї осі. Про це пише Live Science.
Наприклад, Земля має невелику випуклість навколо екватора через це обертання, і через різницю у відцентровій силі всі об'єкти на екваторі мають приблизно на 0,5% меншу вагу, ніж на полюсах. Якщо планета обертається дуже швидко, її полюси можуть сплющуватися, що надає їй форму, схожу на м’яч для регбі.
Відомий приклад такої деформованої планети — WASP-103 b (фото вище — ред.), яка більше нагадує краплю через те, що знаходиться дуже близько до своєї зірки. Гравітація зірки деформувала форму планети, а швидке обертання сплющило її полюси.
Науковці висунули припущення, що можуть існувати планети, які матимуть форму тороїда, подібного до пончика, якщо відцентрова сила перевищить гравітацію, хоча таких планет поки що не виявили.
Раніше ми розповідали про те, що астрономи відкрили екзопланету WASP-76b, де спостерігаються унікальні погодні умови. Температура на денній стороні планети перевищує 2000 °C, через що залізо випаровується з її поверхні, утворюючи пар. Вітри переносять ці залізні пари на нічну сторону планети, де вони охолоджуються і перетворюються на дощі з рідкого заліза. Вчені використовували спектрограф ESPRESSO на Дуже Великому Телескопі в Чилі для детального аналізу атмосфери екзопланети.