Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Вчені розповіли як штучний інтелект допоможе уникнути екологічної катастрофи
Компанія DeepMind, що належить Google і спеціалізується на дослідженнях у галузі штучного інтелекту, використовує можливості нейромереж для вирішення проблем, пов’язаних зі зміною клімату. Про це в інтерв'ю розповіла Сімс Візерспун, спеціаліст зі сталого розвитку у DeepMind.
За словами дослідниці, ШІ може допомогти у трьох основних напрямках:
- Прогнозування та моніторинг кліматичних змін. Наприклад, нещодавно моделі DeepMind навчилися максимально точно прогнозувати опади на кілька годин уперед. Це відкриває шлях до моделювання ще складніших природних процесів.
- Оптимізація існуючих систем та інфраструктури. ШІ використовуватиме підвищення енергоефективності інфраструктурних об'єктів, не створюючи сучасне обладнання з нуля. Компанія спробувала використовувати ШІ в дата-центрах та зуміла заощадити 30% енергії, що дуже важливо для скорочення викидів CO2.
- Прискорення наукового прогресу у «зелених» технологіях. В рамках одного з проектів нейромережу навчили керувати формою плазми у справжньому термоядерному реакторі. Це важливий крок на шляху створення досконалого, екологічно чистого джерела енергії, переконані спеціалісти.
При цьому в DeepMind усвідомлюють, що застосування ШІ в таких масштабах потребує великих енерговитрат, і намагаються оптимізувати алгоритми, щоб скоротити обсяг обчислювальних ресурсів. Результати досліджень компанія публікує у відкритому доступі.
Фахівці DeepMind наголосили: нейромережі — універсальний інструмент, що масштабується. При правильному застосуванні вони можуть значно спростити роботу вчених і показати вражаючі результати. Однак поки що неясно, коли користь від впровадження ШІ в галузі екології переважить витрати на його навчання. У DeepMind намагаються вирішувати завдання локально, роблячи алгоритми більш енергоефективними. Найбільший потенціал розумних технологій експерти бачать у таких галузях, як енергетика, транспорт, уловлювання та зберігання вуглецю, сільське господарство та лісовідновлення.
Нагадаємо — вчений в галузі інформатики Джеффрі Хінтон, якого називають «хрещеним батьком штучного інтелекту», закликав уряди, компанії та своїх колег ретельно продумати найкращі способи безпечного розвитку ШІ. За словами Хінтона, вже за 5 років штучний інтелект отримає свідомість.