Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Вчені розробили аналіз крові, який визначає хворобу Альцгеймера за декілька років до її появи
Дослідники з Вашингтонського університету створили інноваційний аналіз крові SOBA, який може визначити настання хвороби Альцгеймера за декілька років до появи перших симптомів у пацієнта. Згідно з результатами експериментів, такий аналіз крові розпізнає молекулярний прекурсор, здатний змушувати білки згортатися неправильно та блокувати судини мозку.
При тестуванні нового виду аналізів, серед 310 пацієнтів, у яких брали кров, лише 53 людини страждали на хворобу Альцгеймера — аналіз SOBA виявив це у кожного з них. Також в 11 осіб виявили схильність до розвитку хвороби Альцгеймера — пізніше десятьом з них поставили цей діагноз.
«SOBA став аналізом, на який давно чекали медики — аналізом, який не просто підтверджує наявність хвороби, але й виявляє її ознаки ще до появи симптомів», — наголосили вчені-винахідники. Вважається, що хвороба Альцгеймера виникає через бета-амілоїдні (Aβ) бляшки, які стають токсичними (їх називають «токсичними Aβ олігомерами») — аналіз SOBA дозволяє їх ідентифікувати.
Як зауважили дослідники, токсичні олігомери є маркером не лише хвороби Альцгеймера, їх ідентифікували також в людей з хворобою Паркінсона, діабетом II типу та деменцією.
Окрім новітнього аналізу крові, у визначенні різноманітних хвороб може допомагати штучний інтелект. Експерти з Гарвардської медичної школи навчили алгоритм CheXzero виявляти захворювання за допомогою рентгену. ШІ вивчив тисячі рентгенівських знімків грудної клітини та їх клінічні звіти, щоб навчитись самостійно діагностувати хвороби. Наразі у пам’яті штучного інтелекту 377 000 рентгенограм та 227 000 клінічних звітів. CheXzero може самостійно пов’язувати певні типи зображень з їх описом та, відповідно, ставити діагнози.