Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Вчені створили інноваційний біоматеріал для зведення будинків на Марсі
Вчені розробили інноваційні «живі матеріали», здатні перетворювати марсіанський пил на будівельні конструкції за допомогою синтетичних лишайників. Це відкриття може стати проривом у сфері автономного будівництва на Марсі, дозволяючи створювати житло з місцевої сировини без потреби у доставці матеріалів із Землі.
Команда під керівництвом докторки Конгруї Грейс Джин із Техаського університету A&M, спільно з колегами з Університету Небраски-Лінкольн, багато років працювала над біовиробництвом інженерних матеріалів. Вчені створили синтетичну систему, яка імітує природні лишайники — це спільнота різних мікроорганізмів, здатна самостійно виробляти матеріал, що «склеює» частки марсіанського ґрунту (реголіту) у монолітні структури.
Головна особливість цієї технології — повна автономність. Система побудована на симбіозі фотосинтетичних ціанобактерій і нитчастих грибів. Ціанобактерії фіксують азот і вуглекислий газ із атмосфери, виробляючи органічні речовини, кисень і карбонати, а гриби служать «склеювачами», сприяють утворенню біомінералів і підвищують міцність конструкцій. Обидва компоненти виділяють біополімери, що забезпечують адгезію між частинками реголіту й осадженими мінералами.
Мікроскопічний вигляд синтетичної системи лишайників, в якій червоні флуоресцентні клітини є клітинами ціанобактерій, а нефлуоресцентні клітини — клітинами грибів. Фото: докторка Конгруі Грейс Джин
Технологія потребує лише марсіанського пилу, повітря, світла і невеликої кількості мінерального розчину — без зовнішнього втручання. На відміну від попередніх спроб, де використовували лише один вид мікроорганізмів, ця система багатовидова і здатна автономно підтримувати своє існування навіть у суворих умовах Марса.
Синтетичне середовище існування може бути побудоване за допомогою технології самозростання, яка використовує місцеві ресурси та мікроби для автономного формування структур на Червоній планеті. Фото: Кейтлін Джонсон/Техас A&M Engineering
Дослідження опубліковане у Journal of Manufacturing Science and Engineering (DOI: 10.1115/1.4 068 792), фінансування надано NASA та дослідницьким агентством Texas A&M Engineering Experiment Station.