Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Вчені створили революційний метод створення паролів за допомогою ДНК, які не зламає жоден квантовий комп’ютер
Науковці з ETH Zurich запропонували інноваційний підхід до обробки даних. Вчені пропонують замість арифметичних операцій використовувати хімічні будівельні блоки ДНК. Про це пише TechXplore.
Оскільки це фізична система, а не цифрова, її не може розшифрувати алгоритм — навіть той, який працює на квантовому комп’ютері.
В основі технології лежить пул зі 100 млн молекул ДНК. Кожна молекула містить два сегменти: один для «вхідного» значення (наприклад, пароль), а інший для «вихідного» значення. Функція легко обчислює «вихідне» значення за «вхідним», а проте, практично неможливо зробити навпаки.
Для перевірки ключа (вхідного значення) використовується метод ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція). «Ключ» шукає свою «пару» в пулі ДНК. Якщо пару знайдено, ПЛР зчитує «вихідне» значення, яке потім можна використовувати для перевірки автентичності.
Квантові комп’ютери не зможуть зламати цю систему, оскільки підробити молекули ДНК практично неможливо. Біохімічний захист можна використовувати для захисту найрізноманітніших об'єктів: комп’ютерів, смартфонів, фізичних об'єктів.
Науковці кажуть: виробництво молекул ДНК із вбудованою випадковістю обходиться дешево. Витрати на виробництво пулу ДНК, який можна розділити в такий спосіб, становлять менше ніж 1 швейцарський франк (трохи більше ніж 43 грн). Використання секвенування ДНК для зчитування вихідного значення вимагає більше часу і грошей, однак багато біологічних лабораторій вже мають необхідне обладнання.
ETH Zurich подала заявку на патент на цю нову технологію. Дослідники хочуть оптимізувати та вдосконалити його, щоби вивести на ринок.
Раніше ми розповідали про декілька інших технологічних досягнень ETH Zurich. Так вчені зі Швейцарської вищої технічної школи Цюриха заявили про відкриття, що дасть змогу гаджетам керувати активністю генів людини. Також дослідники хотіли оснастити космічні супутники лазерним зв’язком для передачі даних на Землю і зрештою їм це вдалося. А вже у квітні цього року науковці розробили нову технологію, яка може значно підвищити продуктивність нейронних мереж, зокрема, великих мовних моделей (LLM). Ще одна інноваційна розробка вчених — ШІ-робот CyberRunner, який перевершив людей у грі «Лабіринт». Це перший випадок, коли ШІ переміг людей, використовуючи фізичні навички.