Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Вчені відкрили аномальну чорну діру, що знищила власну галактику
Астрономи за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба (JWST) виявили величезну чорну діру, яка фактично «душить» свою галактику, позбавляючи її здатності створювати нові зірки. Надмасивна чорна діра розташована на відстані майже 12 мільярдів світлових років у центрі галактики GS-10 578, яку назвали «Галактика Пабло». Її маса перевищує масу Сонця у 200 мільярдів разів.
Попередні спостереження виявили, що галактика «мертва». Тобто вона припинила утворення нових зірок, але раніше телескопи не мали достатньої точності, щоби знайти причину цього. Завдяки JWST науковці змогли з’ясувати, що гігантська чорна діра викидає газ із галактики, перш ніж він встигає утворити нові зірки, фактично перешкоджаючи її зростанню. Дослідження було опубліковане 16 вересня в журналі Nature Astronomy.
Надмасивні чорні діри зазвичай знаходяться в центрах галактик і періодично поглинають речовину зі свого оточення, а потім викидають її на майже світлових швидкостях. Цей процес впливає на еволюцію галактик, однак механізм впливу таких діри на їхні галактики досі був не повністю вивчений.
Раніше вважалося, що чорні діри можуть припиняти формування зірок у галактиках, але досі не було підтверджень цього. Завдяки JWST науковці вперше безпосередньо зафіксували такий процес і довели, що чорна діра може «вимикати» свою галактику, залишаючи її без необхідного для утворення зірок газу.
Подальші спостереження за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама в Чилі допоможуть науковцям виявити залишки газу, здатного утворювати зірки, і зрозуміти, як діяльність чорної діри впливає на навколишню галактику.