Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Вчені висунули революційну гіпотезу, що позаземні цивілізації могли існувати ще до появи людства
Розвинені позаземні цивілізації можуть перебувати у стані космічної сплячки, очікуючи на кращі часи для використання енергетичних ресурсів. Така гіпотеза естивації пропонує пояснення парадоксу Фермі: якщо у Всесвіті є інші розумні істоти, то чому ми не спостерігаємо жодних ознак їхнього існування?
Ця теорія базується на принципі Ландауера, згідно з яким будь-яка обробка інформації неминуче супроводжується тепловими втратами. Оскільки розвинені технологічні суспільства потребують потужних обчислювальних систем, вони стикаються з проблемою розсіювання тепла та необхідністю охолодження своїх інформаційних мереж.
У статті 2017 року на сервері arXiv дослідники підрахували, що якби цивілізація змогла призупинити свою активність на 270 мільярдів років — до часу, коли температура космічного фону значно знизиться — вона змогла б виконати набагато більше обчислень за ту ж кількість енергії. За їхніми оцінками, навіть маси та енергії однієї Землі було б достатньо для проведення незрівнянно більшого обсягу обчислень, ніж це можливо зараз.
Автори гіпотези припускають, що такі «сплячі» цивілізації могли виникнути задовго до появи людства. Після певного етапу космічної експансії вони могли прийняти рішення зупинити активний розвиток і перейти у режим очікування, зберігаючи ресурси для майбутнього.
Це пояснило б, чому ми не бачимо їхньої діяльності — їхні споруди та технології можуть бути пасивними й компактними, а період розширення у космосі був коротким та практично непомітним.
Втім, гіпотеза естивації не дає вичерпної відповіді на питання відсутності контактів. Навіть якщо деякі цивілізації обрали шлях «космічного сну», інші могли б продовжувати розширюватися та залишати очевидні сліди своєї діяльності.