Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Вчені виявили новий істотний недолік штучного інтелекту
Вчені з Китайської академії наук та університету Рейхмана в Ізраїлі провели дослідження згідно з яким швидкий розвиток штучного інтелекту (ШІ) може призвести до значного збільшення електронних відходів, що додасть нову проблему до вже існуючої глобальної кризи забруднення навколишнього середовища.
Зазначається, що штучний інтелект розвивається швидкими темпами, стаючи все більш схожим на своїх людських творців, а сучасні генеративні моделі ШІ вже можуть вести переконливі діалоги, створювати мистецтво, знімати фільми та навіть відтворювати комп’ютерні ігри.
Фахівці звертають увагу на те, що великі мовні моделі (LLM), які є основою багатьох сучасних ШІ-систем, потребують величезних обчислювальних потужностей для навчання та функціонування, а такі потужності потребують постійних апаратних оновлень і чіпів, що призводить до накопичення значної кількості електронних відходів.
Дослідження показало, що до 2030 року лише розвиток генеративного ШІ може призвести до утворення від 1,2 до 5 мільйонів метричних тонн додаткових електронних відходів.
За найбільш оптимістичним сценарієм, обсяг електронних відходів може скласти близько 2,5 мільйона тонн на рік, що еквівалентно викиду смартфонів усіма людьми на Землі.
При цьому значну частину відходів становитимуть небезпечні матеріали, такі як свинець, ртуть та хром, що містяться у батареях та друкованих платах. Проте вчені також підкреслюють, що це не обов’язково має бути так.
Згідно з дослідженням, зниження обсягу електронних відходів можливе завдяки впровадженню стратегій кругової економіки, зокрема подовженню терміну служби апаратного забезпечення та повторному використанню матеріалів. За таких умов, вплив генеративного ШІ на навколишнє середовище можна зменшити до 86%, що стане важливим кроком до стійкого розвитку цієї технології.
Нагадаємо, що інженери з Королівського коледжу Лондона розробили новий тип роботизованої системи управління, яка дозволяє пристроям функціонувати без використання електрики.
Раніше, американський науковець та доцент Університету Делавера Бенджамін Юнгфляйш зацікавлений у вивченні здібностей людського мозку до обробки та збереження інформації. Його метою є створення подібної системи для комп’ютерів, але без використання електроніки — замість цього він планує застосовувати наномагніти.