Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Вчені виявили ознаки життя на найбільшому супутнику Сатурна
Нове дослідження вчених свідчить, що підповерхневий океан Титана — найбільшого супутника Сатурна — може містити позаземне життя. А проте, кількість цих можливих мікроорганізмів настільки мала, що виявити їх буде надзвичайно складно. Попри це, відкриття ще більше зміцнює статус Титана як одного з найперспективніших об'єктів для пошуку життя у Сонячній системі.
Титан вирізняється серед супутників планет наявністю щільної атмосфери, а також річок, морів і озер із рідкого метану та етану. За сучасними уявленнями, під його крижаною корою прихований глобальний океан з рідкої води. Дані, зібрані зондом «Гюйгенс» у 2005 році та космічним апаратом «Кассіні» у 2004−2017 роках, вказують на хімічну активність, що може сприяти утворенню складних органічних молекул — потенційних будівельних блоків життя.
Однак однією з головних проблем залишається те, що переміщення органічного матеріалу з поверхні Титана до його підземного океану може бути дуже обмеженим. А отже, навіть якщо умови там сприятливі, організмів може бути надто мало. Розрахунки показують, що загальна біомаса в океані може становити лише кілька кілограмів.
Вчені застосували комп’ютерне моделювання та вивчали можливі метаболічні шляхи, які могли б забезпечити існування життя. Особливу увагу вони приділили процесу бродіння — способу розщеплення органіки без участі кисню. Саме такий механізм міг би забезпечити виживання мікроорганізмів у киснево-дефіцитному середовищі Титана. У моделі використовувався гліцин — найпростіша амінокислота, яка вже була виявлена в різних частинах Сонячної системи.
Попри оптимістичні теоретичні передумови, автори дослідження попереджають: через надзвичайно низьку концентрацію органіки в океані шанси безпосередньо виявити життя є вкрай малими. Пошук мікроорганізмів на Титані буде схожий на пошук голки в копиці сіна, і вимагатиме надточних інструментів і ретельно спланованих місій.