Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Вчені виявили унікальну поведінку найвідомішої у світі зірки
Полярна зірка, відома своєю яскравістю та важливістю для навігації, нещодавно здивувала астрономів. Її поведінка змінилася, що стало приводом для нового дослідження.
Ця зірка є частиною двійкової системи, що складається з жовтого гіганта та меншого жовтого карлика. Вона відома як класична змінна цефеїда, тип зірок, що пульсують, змінюючи свою яскравість. Це робить цефеїди важливими для вимірювання космічних відстаней.
Протягом XX століття астрономи спостерігали за постійним періодом пульсацій Полярної зірки, який тривав приблизно чотири дні. Однак, починаючи з 2010 року, цей період почав скорочуватися, а амплітуда змін швидкості - перестала зростати. Це вказує на те, що наші знання про Полярну зірку та подібні їй об'єкти все ще неповні.
Дослідники проаналізували дані, зібрані з 1888 року, щоб вивчити пульсаційні властивості зірки. Виявилося, що амплітуда пульсацій, яка здавалася зменшуватися до майже повного припинення у 1990-х, знову почала зростати. Останні спостереження показують, що амплітуда більше не збільшується і може знову зменшуватися.
Нагадаємо — у січні астрофізик-теоретик Амір Сірадж з Принстонського університету підрахував, скільки саме чужих планет може існувати в космосі, прихованих від нашого зору. За його підрахунками, на суто математичному рівні може існувати 1.2 планети з масою, більшою за Марс; 2.7 — з масою, порівнянною з Марсом; і 5.2 — з масою, порівнянною із масою Меркурія.