Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Вчені зафіксували аномальне зміщення Північного магнітного полюса Землі
Національні центри екологічної інформації (NCEI) та Британська геологічна служба (BGS) 17 грудня оновили Всесвітню магнітну модель (WMM) — математичну модель, яка прогнозує зміни магнітного поля Землі на найближчі п’ять років. Ця модель є ключовою для навігації супутників, авіації та смартфонів, забезпечуючи точність визначення напрямків, наприклад, у Google Maps.
Головною причиною змін є складні рухи розплавленого заліза у зовнішньому ядрі Землі. Вони створюють електричні струми, які генерують магнітне поле через процес, відомий як геодинамо. Як зазначають науковці, без постійного руху рідини магнітне поле Землі зникло б за 40 тисяч років.
Магнітний північний полюс, на відміну від географічного, постійно зміщується через складний рух ядра. За останні роки він швидко рухається з Канадської Арктики у напрямку Сибіру, що змушує вчених регулярно оновлювати модель для підтримки точності навігаційних систем.
Оновлення WMM відбуваються кожні п’ять років, щоб враховувати непередбачувані зміни в магнітному полі. Нова версія моделі допоможе точніше прогнозувати магнітне поле у майбутньому, хоча користувачі смартфонів і навігаційних додатків змін майже не відчують.
Попереднє позапланове оновлення відбулося у 2019 році через аномально швидкий рух магнітного північного полюса. Цьогорічне оновлення дозволить забезпечити стабільну роботу сучасних технологій та підтримувати високу точність прогнозів