Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Вчені зафіксували аномальний шторм всередині чорної діри, що рухається зі швидкістю 90 000 км/с
Астрономи зафіксували екстремальні потоки газу, які викидає надмасивна чорна діра у квазарі PDS 456. За допомогою японського космічного телескопа XRISM дослідникам вдалося з високою точністю виміряти швидкість і структуру цих потоків — вона сягає від 20 до 30% швидкості світла, що еквівалентно понад 90 000 км/с.
Квазар PDS 456 розташований на відстані приблизно 2,5 мільярда світлових років від Землі та містить чорну діру масою понад 1,5 мільярда сонячних мас. Коли чорна діра активно поглинає навколишній матеріал, вона викидає частину речовини у вигляді потужних релятивістських вітрів. У цьому випадку вчені зафіксували п’ять окремих компонентів газу, які мають «клаптеву» структуру замість очікуваної рівномірної.
Згідно з розрахунками, ці газові «кулі» щороку виносять з центральної зони достатньо речовини для формування від 60 до 300 зірок, подібних до Сонця. При цьому енергія таких вітрів у понад 1000 разів перевищує енергію звичайних галактичних вітрів, хоча їх джерело — лише в межах 0,1 світлового року від чорної діри.
Дослідники зазначають, що детальне вивчення PDS 456 дає змогу краще зрозуміти, як надмасивні чорні діри впливають на еволюцію своїх галактик. Хоча точний зв’язок між цими короткодіючими викидами та формуванням галактичних вітрів залишається незрозумілим, нові дані відкривають шлях до уточнення моделей коеволюції чорних дір і галактик.
За словами астронома Валентини Браїто з Національного інституту астрофізики в Мілані, спостереження XRISM надали безпрецедентні дані щодо геометрії та швидкісного розподілу вітру, які раніше були недоступні. Вчені планують порівняти ці результати з іншими квазарами, щоб з’ясувати, чи є PDS 456 винятком, чи типовим прикладом для подібних об'єктів у Всесвіті.