Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Вчені зафіксували один з наймасивніших вибухів чорної діри в історії
Астрономи виявили одне з найпотужніших вивержень чорної діри, коли-небудь зареєстрованих у системі SDSS J1531+3414. Цей потужний вибух може пояснити формування разючого візерунка, що нагадує намисто із зоряних скупчень, який сформувався навколо двох масивних галактик.
SDSS J1531 — масивне скупчення галактик, що містить сотні окремих галактик та величезні резервуари гарячого газу та темної матерії. У центрі скупчення, розташованого на відстані близько 3.8 млрд світлових років від Землі, стикаються дві величезні галактики.
Астрономи використовували кілька телескопів, у тому числі рентгенівську обсерваторію NASA «Чандра» та радіотелескоп Low Frequency Array (LOFAR) для вивчення скупчення. На знімках видно дві великі галактики та набір з 19 великих скупчень зірок, розташовані у формі букви S.
Аналіз даних спостережень різних довжин хвиль — від видимого світла до рентгенівського випромінювання — допоміг дослідникам відновити історію подій. Вони вважають, що надзвичайно потужний струмінь надмасивної чорної діри в центрі однієї з великих галактик відштовхнув навколишній гарячий газ від чорної діри, створивши гігантську порожнину.
Нагадаємо — команда астрономів на чолі з Крістіаном Вулфом з Австралійського національного університету виявила найбільш «голодну» чорну діру у центрі галактики-квазара під назвою J0529−4351. Чорна діра поглинає за день скільки газу та пилу, скільки важить Сонце. Зараз маса чорної діри становить 17 мільярдів Сонць.