Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Вчені зафіксували потужний енергетичний вибух, що врізався у невідомий космічний об'єкт
Наукпоп-медіа Phys інформує: астрономи, використовуючи рентгенівську обсерваторію NASA Chandra, виявили незвичайний слід, залишений потужним струменем чорної діри, що зіткнувся з невизначеним об'єктом на своєму шляху. Відкриття було зроблено в галактиці Центавр, А (Cen A), яка розташована приблизно за 12 мільйонів світлових років від Землі. У центрі галактики знаходиться надмасивна чорна діра, що викидає струмінь високоенергетичних частинок, який простягається через всю галактику.
На отриманих зображеннях з Chandra різні рівні енергії рентгенівського випромінювання представлені рожевим, фіолетовим та синім кольорами. У новому дослідженні було встановлено, що струмінь у деяких місцях рухається майже зі швидкістю світла. У цьому ж регіоні було знайдено джерело випромінювання під назвою C4, яке має унікальну V-подібну форму і розташоване неподалік траєкторії струменя. Його «руки» сягають довжини близько 700 світлових років.
Об'єкт, із яким зіткнувся струмінь, залишається загадкою для вчених через його велику віддаленість, яка не дозволяє розгледіти деталі навіть за допомогою найсучасніших телескопів. Однією з гіпотез є те, що об'єктом може бути масивна зірка. Струмінь чорної діри, стикаючись із газовими потоками від такої зірки, може створювати турбулентність і підвищувати щільність газу, що призводить до рентгенівського випромінювання, зафіксованого Chandra.
Проте V-подібна форма залишається незрозумілою. Один із «рукавів» V збігається з напрямком струменя, що відповідає моделі турбулентності, тоді як інший розташований під значним кутом, що ускладнює пояснення цього явища.
Дослідження також зазначає, що раніше вже спостерігалися випадки, коли струмені чорних дір у Cen A взаємодіяли з іншими об'єктами, такими як газові хмари чи зірки. Однак C4 виділяється своєю унікальною V-подібною структурою, тоді як інші випадки демонстрували лише еліптичні утворення.
Результати дослідження, які детально описані в журналі The Astrophysical Journal, допомагають краще зрозуміти механізми взаємодії чорних дір зі структурами в їхньому оточенні.