Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Вчені зафіксували потужний космічний вибух на близькій відстані від Землі
Нещодавно коло Землі науковці зафіксували масштабний космічний вибух. Згідно з дослідженням, опублікованим на сервері препринтів arXiv, ймовірно, коло нашої планети розірвалась кілонова. Про це пише IFLScience.
Вчені пояснюють: одним з елементів, який з’являється у результаті вибуху наднової є залізо. Ізотоп залізо-60 має період напіврозпаду приблизно у 2,6 млн років. Якщо його знаходять у відкладеннях на Землі, то вважається, що він з’явився внаслідок вибуху наднової відносно близько до нашої планети.
Примітно, що саме даний ізотоп виявили вчені у відкладеннях на дні океану. Разом із ним було зафіксовано ізотоп плутоній-244, який, як вважається, може виникнути лише під час вибуху кілонової. Обидва ізотопи дослідники знайшли у відкладеннях, яким 3−4 млн років.
Науковці вивчили співвідношення цих двох ізотопів і визначили, що саме злиття двох нейтронних зірок могло призвести до їхньої появи, а вже потім вони опинилися на Землі. Автори дослідження дійшли висновку, що злиття двох нейтронних зірок, унаслідок чого виникла кілонова, відбулося приблизно 4,5 млн років тому. При цьому космічний вибух стався на відстані від 500 до 600 світлових років від Землі. За космічними мірками це дуже близько.
За словами авторів дослідження, якби вибух кілонової стався набагато ближче, у межах 40 світлових років від Землі, наслідки для нашої планети могли бути катастрофічними — це призвело б до масового вимирання всього живого. Хоча у цьому випадку вибух і не призвів би до значного руйнування планети, її поверхня могла б змінитися.
Наразі дослідники так і не знайшли ознак того, що на дуже близькій відстані від нас у найближчі кілька мільйонів років може з’явитися нова кілонова. Вчені вважають, що зараз потрібно більше боятися випромінювання Сонця, на якому іноді відбуваються дуже потужні викиди енергії та плазми, що призводить до появи сильних геомагнітних бур на Землі. Ці викиди також негативно впливають на нашу атмосферу, що може у майбутньому призвести до її пошкодження. На другому місці у списку загроз для Землі перебувають астероїди, які потенційно можуть впасти на планету і також спричинити масове вимирання.