Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Вчені зафіксували повне зникнення іоносфери Землі внаслідок потужної сонячної бурі
Потужна геомагнітна буря, яка охопила Землю три місяці тому, змінила атмосферу нашої планети аномальним способом, який раніше ніколи не спостерігався. Серед унікальних явищ, викликаних цією подією, були поява гігантської спіральної структури в термосфері та повне зникнення іоносфери в середніх широтах, інформує IFLScience.
Дана геомагнітна буря, класифікована як G5, була спричинена серією з семи корональних викидів маси (CME), які вдарили по Землі 10 і 11 травня. Це була найсильніша буря за останні 20 років, яка викликала неймовірні полярні сяйва в районах, де їх зазвичай не спостерігають. Вчені відстежували вплив цієї бурі на шари атмосфери Землі за допомогою інструменту NASA GOLD (Global-scale Observations of the Limb and Disk), що дало можливість виявити незвичайні зміни.
Одне з досліджень показало, як зміни температури та тиску вплинули на структуру термосфери. Скотт Інгленд, автор дослідження, пояснив, що інтенсивний потік заряджених частинок під час геомагнітної бурі «робить атмосферу біля полюсів дуже гарячою, що змушує повітря рухатися від полюсів до екватора». Різниця температур між полюсами та екватором під час бурі становила 400 Кельвінів (127°C), що призвело до утворення «раніше небаченої структури у верхніх шарах атмосфери». Це нагадувало величезний вихор, подібний до урагану.Інше дослідження використовувало інструмент GOLD для відстеження змін в іоносфері під час цієї події. Результати показали, що пікова структура, відома як екваторіальна аномалія іонізації (EIA), змістилася на південь і злилася з авророю біля південного краю Південної Америки. Це об'єднання призвело до повного зникнення іоносфери в середніх широтах.
Наразі науковці не можуть точно сказати, що викликало ці нові явища, але очікується, що в майбутньому ми побачимо ще більше екстремальної сонячної активності, і це надасть більше можливостей для дослідження впливу геомагнітних бур.
Два дослідження, присвячені цій події, були опубліковані в журналі Geophysical Research Letters.