Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Вчені здійснили першу квантову супутникову передачу даних на відстань у понад 12 900 кілометрів
Вперше в історії вчені здійснили квантову супутникову передачу даних між Південною Африкою та Китаєм. Науковці створили ультразахищений канал зв’язку на відстані понад 12 900 кілометрів. Цей технологічний прорив став можливим завдяки спеціально розробленому мікросупутнику Jinan-1, призначеному для квантового шифрування між віддаленими регіонами, де неможливо прокласти фізичні кабелі.
Експеримент відбувся між університетом Стелленбоша в ПАР та Університетом науки й технологій Китаю. Під час одного прольоту супутника Jinan-1 дослідникам вдалося передати 1,07 мільйона бітів даних. Науковці відзначили, що успіху експерименту значною мірою сприяли ідеальні погодні умови Південної Африки з низькою хмарністю та вологістю.
В основі системи лежить технологія Quantum Key Distribution (QKD) — передача криптографічних ключів за допомогою одиничних фотонів. Головна перевага цієї технології полягає в тому, що будь-яка спроба перехоплення чи вимірювання фотонів змінює їхній квантовий стан, що дозволяє миттєво виявити спробу підслуховування.
Особливістю супутника Jinan-1 є його надлегка конструкція — він більш ніж у 10 разів легший за попередній китайський квантовий супутник Micius. Крім того, наземні станції важать близько 100 кілограмів, що робить їх мобільними та дозволяє розміщувати навіть у гірській місцевості.
У Стелленбоші вже створюють Центр квантової науки і технологій. За словами керівниці проєкту з південноафриканської сторони докторки Ясеєри Ісмаїл, такі міжнародні співпраці надзвичайно важливі для розвитку передових досліджень. Результати цього революційного експерименту опубліковані в науковому журналі Nature, що підтверджує їхню значущість для світової наукової спільноти.