Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Вперше в історії астрономи виявили ключову ланку еволюції космічних зірок
Астрономи виявили унікальну зірку, яка стала ключовою ланкою в розумінні еволюції Сонцеподібних зірок. Об'єкт Gaia22ayj — білий карлик, розташований на відстані близько 8 150 світлових років, перебуває в рідкісній фазі життєвого циклу. Його яскравість збільшується на 700% всього за дві хвилини, що робить його одним із найекстремальніших пульсуючих білих карликів у Всесвіті.
Особливість цієї зірки у тому, що вона, подібно до «космічного вампіра», витягує плазму зі свого зіркового компаньйона. Це робить Gaia22ayj першою зафіксованою зорею у фазі, коли білий карлик із сильним магнітним полем починає притягати речовину, ще не ставши класичним пульсаром.
Такі об'єкти — рідкість: білий карлик вже сформував потужне магнітне поле, але ще лише починає взаємодіяти з сусідньою зорею. Раніше спостерігались лише старіші системи цього типу. Нова знахідка дозволяє вченим вперше побачити «юнацький» етап, що триває лише близько 40 мільйонів років — менш ніж пів відсотка від повного життєвого циклу схожих зірок.
У науковому контексті Gaia22ayj вважається «відсутньою ланкою» в еволюції білих карликових пульсарів — мертвих зірок, які обертаються з великою швидкістю і мають здатність випромінювати електромагнітні імпульси. Це відкриття додає цінну інформацію до розуміння того, як Сонце, після закінчення свого життєвого циклу, трансформується в білий карлик і що може відбуватися, якщо воно матиме компаньйона.