Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Вперше в історії астрономи зафіксували аномальний викид енергії з надмасивної чорної діри
Астрономи вперше зафіксували, як «прокинулася» надмасивна чорна діра, яка вивільняє енергію у сто разів інтенсивніше, ніж це спостерігалося раніше. Йдеться про галактику SDSS1335+0728, розташовану за 300 мільйонів світлових років від Землі в сузір'ї Діви. Її центр — чорна діра, відома як Ansky — раптово активізувався в 2019 році після десятиліть спокою. Але у 2024 році дослідники зафіксували потужні спалахи рентгенівського випромінювання, які змусили вчених переосмислити моделі поведінки чорних дір.
Спостереження виявили так звані квазірегулярні спалахи (QPE) — періодичні рентгенівські викиди, які виникають у взаємодії акреційного диска чорної діри з навколишніми об'єктами. Однак у випадку Ansky вони тривають удесятеро довше, випромінюючи енергію в сто разів сильніше за типові QPE. Цей феномен не вписується в поточні уявлення, адже немає ознак того, що чорна діра поглинула зірку — основний механізм виникнення таких спалахів.
Вчені припускають, що причина криється у взаємодії з малим небесним тілом, яке спричиняє періодичні збурення в акреційному диску. Існує також гіпотеза, що джерелом спалахів можуть бути гравітаційні хвилі. Майбутня місія Європейського космічного агентства — обсерваторія LISA, яка стартує у 2035 році, зможе перевірити це, фіксуючи найменші збурення простору-часу.
Відкрите явище допоможе краще зрозуміти еволюцію чорних дір і механізми їхньої активності. Ansky, схоже, не збирається «засинати», а натомість дає змогу спостерігати рідкісний космічний процес у реальному часі.