Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Вперше в історії науковці довели аномальну природу темної матерії
Команді дослідників з Університету Інсбрука під керівництвом Франчески Ферлайно вперше вдалося побачити, як супертверда речовина утворює крихітні вихори, що є «слідами» її суперрідинної поведінки. Це безпосереднє підтвердження унікальної подвійної природи цього матеріалу, який поєднує властивості як твердого тіла, так і рідини, інформує Science Alert.
Супертверді речовини, здатні одночасно залишатися твердими й проявляти рідкі властивості, були передбачені вченими ще понад пів століття тому. Такі матеріали мають кристалічну структуру, крізь яку частина атомів може рухатися без опору. Однак, до цього часу вченим не вдавалося безпосередньо спостерігати за поведінкою супертвердих речовин.
Дослідники створили у лабораторних умовах супертвердий стан, охолодивши атоми до надзвичайно низьких температур, а потім застосували магнітні поля, щоби «розмішати» матеріал і викликати утворення вихорів. Описуючи ці вихори, вчені зазначають, що вони є крихітними дірками, розташованими в упорядкованій структурі, схожій на «дірки в сирі грюйєр».
Публікація результатів цього експерименту в журналі Nature відкриває нові можливості для вивчення «екзотичних» станів матерії, які виникають за умов дуже високих енергій або температур, близьких до абсолютного нуля. Це також може допомогти вченим симулювати в лабораторії умови, що існують лише у надзвичайних космічних об'єктах, таких як нейтронні зірки.