Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Вперше в історії науковці виявили над Сонцем полярне сяйво
Міжнародна група науковців опублікувала результати нового дослідження у фаховому рецензованому журналі Nature Astronomy. Вчені повідомили про виявлення тривалого потужного радіоспалаху, який виник на Сонці прямо над сонячною плямою. Сильний енергетичний сплеск може допомогти прояснити походження схожих явищ, що відбуваються на червоних зірках-карликах, пише IFLScience.
За словами авторів дослідження, вони виявили своєрідний тип тривалих поляризованих радіосплесків, який виходив із сонячної плями, а саме радіовипромінювання тривало понад тиждень. Явище було не схоже на звичайні радіосплески на Сонці, які тривають від кількох хвилин до кількох годин. Вчені вважають, що це відкриття може змінити розуміння процесів, що відбуваються у магнітному полі зірок.
За словами науковців, магнітне поле Землі у тисячі разів слабше за магнітні поля над сонячними плямами, тому частоти радіовипромінювання були значно вищими.
Моніторинг за аномалією показав, що радіовипромінювання на Сонці ставало потужнішим із часом. При цьому протягом кількох днів було виявлено радіосплески на нижчих частотах. За словами вчених, ці радіосплески не збігалися з появою спалахів на Сонці. Також не було виявлено очікуваного зв’язку з рентгенівським випромінюванням.
Дослідники пояснюють: вони побачили енергійні електрони, захоплені великомасштабними магнітними петлями, які закріплені у сонячній плямі. Вчені вважають, це явище схоже на полярні сяйва, що виникають у магнітних полях Землі та Юпітера.
Однак ще більше ці явища схожі на викиди радіовипромінювання, які з’являються на зірках червоних карликів. Такі зірки розташовані занадто далеко, щоби можна було точно зрозуміти, чи з’являється радіосплеск на всій зірці, чи тільки у регіонах, де багато зоряних плям. А проте, це радіовипромінювання у сотні, а іноді й у тисячі разів потужніше, ніж те, яке виявили вчені на Сонці. Вчені вважають, що у червоних карликів занадто багато зоряних плям, а тому ці потужні радіосплески можуть бути пов’язані саме з ними.
Науковці припускають: якщо зрозуміти природу радіосигналів, що виходять від Сонця, можна краще дослідити потужне радіовипромінювання, що виходить від червоних карликів, які є найпоширенішим типом зірок у Всесвіті.