Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Вперше в історії науковці зафіксували унікальне явище, коли зоря перетворилася на чорну діру
Астрономи відкрили незвичайний механізм формування чорних дір без потужних вибухів наднових. Дослідження з використанням системи подвійних зір VFTS 243, розташованої у Туманності Тарантул, підтвердило, що масивні зорі можуть перетворюватися на чорні діри шляхом безпосереднього колапсу, без викиду великої кількості матерії у космос. Про це пише SciTechDaily.
У системі VFTS 243 зоря, маса якої у 25 разів перевищувала масу Сонця, утворила чорну діру масою приблизно 10 сонячних мас. Процес відбувся без традиційного вибуху наднової. Енергія колапсу переважно втрачалася через випромінювання нейтрино — легких і нейтральних частинок, які несуть енергію в усіх напрямках. Це забезпечило мінімальний гравітаційний вплив на орбіту системи.
Дослідники з Інституту Макса Планка та Нільса Бора використали новітні моделі колапсу зірок, щоби дослідити вплив такого явища на подвійні зоряні системи. Їхні результати підтверджують, що формування чорних дір шляхом повного колапсу можливе без утворення великих гравітаційних «ударів» (natal kicks), які характерні для утворення нейтронних зір.
Революційне астрономічне відкриття змінює уявлення про процеси у масивних зорях і демонструє синергію між спостереженнями та теоретичними моделями. Дослідження відкриває нові можливості для вивчення фізичних процесів у серцевині колапсуювальних зірок і додає глибини розумінню механізмів формування чорних дір у Всесвіті.