Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Вперше в історії науковці зафіксували утворення нової зоряної системи
Астрофізики провели детальне дослідження об'єкта Хербіга-Аро HH 30, що знаходиться в молекулярній хмарі в сузір'ї Тельця. Для цього вони використали дані з космічних телескопів «Джеймс Вебб» і «Габбл», а також з радіообсерваторії ALMA. Це дозволило отримати повну картину процесу формування нової зоряної системи.
HH 30 — це туманність, що позначає область активного зоряного народження. У цій системі газ, який витікає з молодої зорі, нагрівається ударними хвилями і формує вузький струмінь. Джерело цього газового потоку — молода зоря, прихована за протопланетним диском, що освітлюється її світлом.
Протопланетний диск HH 30, який спостерігається з ребра, є еталонним прикладом для вивчення ранніх стадій формування планет. Виявлено, що великі частки космічного пилу концентруються у центральній площині диска, а дрібніші — розподіляються по всьому його об'єму. Це ключовий етап у процесі утворення планет, коли пилові частки злипаються, поступово утворюючи більші об'єкти.
Крім того, спостереження виявили складну структуру системи: швидкісні газові струмені, широке конічне витікання і велику туманність, яка відбиває світло молодої зорі. Це свідчить про високодинамічні процеси, які відбуваються в HH 30, допомагаючи науковцям краще зрозуміти еволюцію зоряних систем.