Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Вперше в історії вчені дослідили газову корону чорної діри
Вчені вперше змогли визначити форму корони чорної діри — гарячого рентгенівського випромінювання, яке оточує активні чорні діри. Дослідження, опубліковане в The Astrophysical Journal, показало, що корона чорної діри має форму диска, подібно до акреційного диска, а не сферу, як корона Сонця, інформує Science Alert.
Астрофізики пояснили: активні чорні діри оточені тором газу та пилу, всередині якого розташований акреційний диск з нагрітої матерії. Цей диск випромінює яскраве світло, яке зазвичай переважає випромінювання корони. Проте в деяких випадках, коли тор блокує акреційний диск, рентгенівські промені від корони відбиваються від матеріалу тора, що дозволяє їх спостерігати.
Дослідники, використовуючи дані телескопа NASA Imaging X-ray Polarimetry Explorer (IPXE), вивчали випромінювання від корон дванадцяти чорних дір, зокрема Cygnus X-1 і X-3 у Чумацькому Шляху та LMG X-1 і X-3 у Великій Магеллановій Хмарі. Вони зафіксували характерний патерн рентгенівського випромінювання, що підтверджує, що корона має форму диска (схема вище — ред.).
Ця знахідка допомагає уточнити моделі чорних дір і пояснити, як вони споживають матерію та створюють активні галактичні ядра (AGN). Температура корони чорних дір досягає мільярдів градусів, і вона є ключовою частиною механізмів, які живлять надмасивні чорні діри в центрах галактик.