Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Втрачену 45 років тому мову програмування випадково знайшли на дискеті
Ентузіаст воскресив забуту мову програмування 1980-х років, тим самим викликавши хвилю ностальгії та захоплення у спільноті любителів ретро-комп'ютингу. Крістіан Сімпсон, ведучий YouTube-каналу Retro Recipes, присвяченого вінтажним технологіям, виявив на eBay унікальну річ — дискету з мовою програмування MicroText для комп’ютера Commodore 64.
MicroText, розроблений у 1980-х роках, довгий час вважався загубленим. Сімпсон вперше зіткнувся з цією мовою 1987 року, у віці 14 років. Тоді йому вдалося протестувати бета-версію. Однак потім MicroText немов зник з лиця землі - жодної інформації про нього не було ні в інтернеті, ні на форумах любителів Commodore. За словами блогера, MicroText розробляв його сусід. Тобто один з орендарів у будинку його батьків співпрацював із Національною фізичною лабораторією Великої Британії.
Дискета з eBay виявилася у відмінному стані - зберігся навіть характерний запах комп’ютерних магазинів 80-х років. І, всупереч побоюванням ентузіаста, вона справді містила файли MicroText, включно з демонстраційними програмами і документацією.
Мова MicroText вирізняється простотою і зручністю використання. Кожна частина програми являє собою окремий «кадр», щось на зразок веб-сторінки. Це робить структуру програм інтуїтивно зрозумілою. Команди були спрощені порівняно з іншими мовами того часу, але при цьому все ще дають змогу створювати вражаючу графіку і звукові ефекти.
Серед демонстраційних програм на дискеті Сімпсон виявив текстову пригоду «Втеча з палаючого готелю», навчальну програму з пошуку несправностей в електричних вилках і різні графічні демо. Особливо його вразила можливість створювати анімовані спрайти за допомогою простих символів.
Відео про воскресіння MicroText швидко набрало понад 100 000 переглядів. Ентузіасту навіть вдалося зв’язатися з Діаною Мюррей, яка працювала над версією MicroText для BBC Micro 1983 року. Щоб зберегти цей важливий артефакт комп’ютерної історії, він завантажив MicroText і супутні матеріали в інтернет-архів. За короткий час мову завантажили понад 1000 разів, що Сімпсон назвав «приголомшливим результатом для чогось настільки старого».
Спільнота не просто зацікавилася MicroText як музейним експонатом. Ентузіасти почали писати нею нові програми, немов мова і не пролежала в забутті кілька десятиліть.