Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Японські астрономи вперше в історії зафіксували температурні аномалії у хмарах Венери
Дослідники з Токійського університету вперше застосували метеорологічні супутники Himawari-8 та Himawari-9 для довгострокового моніторингу температури на верхівках хмар Венери. Аналіз інфрачервоних знімків за 2015−2025 роки дозволив відстежити добові й річні зміни температур, а також вперше виявити хвильові структури в атмосфері, які пов’язані з динамікою планети.
Супутники Himawari, що зазвичай працюють на користь прогнозування погоди на Землі, оснащені багатоспектральними інфрачервоними сенсорами (AHI), які іноді «захоплюють» і Венеру, коли та з’являється на краю поля зору. В результаті вчені змогли сформувати унікальний набір із 437 знімків планети, відфільтрувавши фоновий шум та врахувавши дуже малий кутовий розмір Венери у кадрі.
Аналіз цих даних показав зміну амплітуди «термічних припливів» (теплових хвиль, пов’язаних із добовими циклами атмосфери) й виявив нові хвильові патерни, які раніше не вдавалось простежити жодній міжпланетній місії через короткий термін роботи апаратів біля Венери. На думку авторів, цей підхід дозволяє здійснювати безперервний багаторічний моніторинг атмосфери навіть у періоди, коли нових космічних апаратів біля планети немає.
Удосконалені тепловізори Хімаварі вимірюють температуру Венери в кількох інфрачервоних діапазонах, показуючи часові зміни протягом періоду спостережень. Фото: 2025 Nishiyama et al. CC-BY-ND