Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Американські дослідники створять ядерну батарею для космічних місій NASA та Пентагону
Американський науковий стартап Zeno Power, який займається розробкою ядерних батарей для екстремальних умов, залучив 50 мільйонів доларів інвестицій у межах раунду фінансування серії B. Компанія планує використати ці кошти для прискорення розробки комерційних енергосистем на основі радіоактивного розпаду та розширення виробничих потужностей і штату працівників.
Ядерні батареї, відомі також як радіоізотопні енергосистеми (RPS), перетворюють тепло, яке виникає під час радіоактивного розпаду ізотопів, таких як стронцій-90 або плутоній-238, в електроенергію за допомогою термоелектричних генераторів. Ці системи використовуються з 1960-х років, зокрема в місіях NASA, таких як Voyager. Їхня перевага — відсутність рухомих частин і високий рівень надійності впродовж десятиліть.
Zeno Power планує поставити на ринок свою першу комерційну ядерну батарею у 2027 році. Компанія вже уклала державні контракти на понад 60 мільйонів доларів зі структурами Пентагону та NASA, а також співпрацює з приватною місячною компанією iSpace-US, з якою планує провести демонстрацію технології у 2027-му.
Інженерні розробки Zeno орієнтовані на забезпечення енергією так званих «енергетичних пустель» — віддалених регіонів, де інші джерела живлення непридатні або занадто складні для використання. Зокрема, компанія планує використовувати свої системи для автономних платформ у глибоководних місіях, у зимових умовах Арктики, а також у майбутніх космічних проектах на Місяці.
Генеральний директор Zeno Power Тайлер Бернстайн зазначив, що зростання геополітичної напруги робить далекий океан, Арктику та Місяць новими рубежами безпеки та економіки. За його словами, завдяки залученим інвестиціям компанія зможе продемонструвати повномасштабні системи вже у 2026 році, а через рік — розпочати їх постачання замовникам. Заснована у 2018 році компанія вже представила свій перший прототип у Національній лабораторії Тихоокеанського північного заходу та співпрацює з Міністерством енергетики США щодо постачання ізотопів.