Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Науковці виявили у космосі чорну діру, що випромінює гази у 45 000 разів активніше за швидкість звуку
Астрономи знайшли вагомі докази того, що центральні надмасивні чорні діри чинять значний вплив на свої галактики. В яскравому квазарі, який майже такого ж віку, що і Всесвіт, виявлено вітри з газу, що рухаються зі швидкістю 58 млн км/год.
Вчені дослідили квазар SBS 1408+544, який розташований на відстані 13 млрд світлових років від Землі. Це відкриття показало, яку роль поглинання матерії чорними дірами в центрі галактик впливає на все, що знаходиться в цих галактиках. Результати дослідження опубліковані в The Astrophysical Journal.
Аналіз яскравого світла квазара дозволив ученим виявити, що він випускає потужні вітри з газу, які впливають на формування всієї навколишньої галактики. Випромінювання квазара виштовхує потоки газу з аккреційного диска чорної діри, і вони відлітають зі швидкістю, що у 45 000 разів перевищує швидкість звуку. Вчені з’ясували, що швидкість вітру чорної діри поступово збільшується під час руху.
Такі вітри переміщують газ, з якого створюються нові зірки. Але якщо ці вітри занадто сильні, вони можуть припинити процес народження зірок і «вбити» галактику. Таким чином активна чорна діра, яка стає спокійною, перетворює свою галактику з активним ядром також на спокійний об'єкт. Вчені зазначають, що ці вітри можуть впливати і на сусідні галактики, розширюючи своє значення у космічних масштабах.
Нагадаємо — астрономи виявили найяскравіший відомий об'єкт у Всесвіті, який випромінює світло у 500 трильйонів разів яскравіше за Сонце. Це відкриття кидає нове світло на природу надмасивних чорних дір і їхню роль у формуванні найяскравіших об'єктів у космосі.